فرانت اند چیست

اگر به برنامه نویسی علاقه دارید و درباره آن تحقیق کرده اید، احتمالا عبارتی تحت عنوان برنامه نویسی front-end را بار ها شنیده اید. برنامه نویسی فرانت اند به عنوان یکی از شاخه های مختلف برنامه نویسی به حساب می آید که در آن، تمرکز بالایی بر پارامتر های مورد نیاز برای بازدید یک سایت وجود دارد. در این مقاله از شرکت طراحی سایت در اصفهان به توضیحات بیشتری در مورد front end چیست و خصوصیات زبان های برنامه نویسی front end می پردازیم.

front end چیست

اگر بخواهیم در مورد برنامه نویسی فرانت اند چیست توضیح بدهیم، فرانت اند به بخشی از توسعه وب گفته می‌شود که با طراحی و تعامل کاربری سروکار دارد. برنامه نویسی front end شامل طراحی رابط کاربری، اجرای طراحی‌ها به وسیله کدهای HTML، CSS و جاوااسکریپت، و همچنین ایجاد تجربه کاربری (UX) و تعامل کاربری (UI) است. توسعه دهندگان فرانت اند مسئول این هستند که وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب به درستی نمایش داده شوند و کاربران بتوانند به راحتی با آن‌ها تعامل داشته باشند.

اصول اساسی برنامه نویسی فرانت شامل واکنش گرایی، دسترس‌پذیری و کارایی است. واکنش‌گرایی به این معناست که وب‌سایت‌ها باید در انواع دستگاه‌ها و اندازه‌های صفحه نمایش به خوبی کار کنند. دسترس‌پذیری به این معنی است که وب‌سایت‌ها باید برای افراد با توانایی‌های مختلف قابل استفاده باشند. کارایی به این معنی است که وب‌سایت‌ها باید سریع بارگذاری شوند و بهینه‌سازی شده باشند تا تجربه کاربری بهتری را ارائه دهند.

تکنولوژی‌های مدرن فرانت اند مانند React, Vue.js, و Angular به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا رابط‌های کاربری پیچیده و تعاملی را به راحتی ایجاد کنند. این فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌ها با استفاده از اجزای قابل استفاده مجدد و مدیریت حالت، فرآیند توسعه را ساده‌تر و مدیریت‌پذیرتر می‌کنند.

در نهایت، فرانت اند نقش مهمی در موفقیت کلی یک وب‌سایت دارد. توسعه‌دهندگان باید مهارت‌های فنی خود را با درک خوبی از اصول طراحی و تجربه کاربری ترکیب کنند تا محصولاتی ایجاد کنند که نه تنها زیبا به نظر برسند، بلکه کاربردی و دسترس‌پذیر نیز باشند

front end developer چیست؟

پیش از اینکه در مورد معنی front end developer توضیح دهیم توجه داشته باشید که امروزه در هر وب سایت و یا هر چیز دیگری که بر روی گوشی یا کامپیوتر استفاده می شود یک سری قسمت های قابل مشاهده و در دسترسی هستند. این بخش قابل مشاهده را Front-end می نامند و کسی که در کار ساخت قسمت Front-end باشد را Front-end Developer یا برنامه نویس فرانت اند می گویند. هر سایت موفقی برای این که بازدهی مناسبی داشته باشد، به دو بخش Back-End و Front-End نیاز دارد.

در اپلیکیشن های مختلف، هر چیزی که قابل رویت و حس کردن باشد را به قسمت Front-End مربوط می دانند. بنابراین می توان گفت که این قسمت در اپلیکیشن ها و وبسایت های مختلف بسیار مهم و کاربردی است. شاید از نظر بسیاری از افراد پیاده سازی بخش Front-End در درجه دوم اهمیت قرار دارد و به نوعی Back-End را از آن مهم تری می دانند. اما واقعیت این است که اگر نخواهیم بگوییم بخش Front-End از Back-End مهم تر است، کمتر از آن نیز نیست. به دلیل همین عقیده، بسیاری از سایت هایی که سرویس های بسیار خوبی نیز ارائه می دهند، به دلیل ظاهر نه چندان خوبشان نمی توانند بازدهی مورد انتظار را داشته باشند. بنابراین توجه به هر دو بخش وبسایت می تواند نتایج بهتری را در پی داشته باشد.

برنامه نویسی فرانت اند

در طراحی سایت فرانت اند ، نماد هایی تحت عنوان UI/UX وجود دارد که شامل User Interface می شود. این قسمت همان چیزی است که کاربر آن را می بیند. User Interface به خروجی سایت یا اپلیکیشن اشاره دارد. یعنی چیزی که با استفاده از سایت یا اپلیکیشن به دست می آید را User Interface می گویند. UX را فقط مختص دنیای کامپیوتر و آی تی نمی دانند، بلکه امروزه شامل دنیای وسیع تری می شود؛ به گونه ای که امروزه هر چیزی که با آن سروکار داریم به UX مربوط می شود. به طور مثال، تا به حال فکر کرده اید که وقتی قفل گوشی خود را باز می کنید، چرا صفحه از چپ به راست کشیده می شود؟ این جزئیات مربوط به UX است که شامل موارد ریز و درشتی می شود که همگی کار برنامه نویس front end می باشد.

پیاده سازی و اجرای یک UX به همراه UX مناسب، کاری است که یک برنامه نویس فرانت اندانجام می دهد. از نظر فنی و تخصصی نیز می توان گفت که این قسمت ها به کمک تکنولوژی هایی مانند HTML، JavaScript و CSS صورت می گیرند. امروزه یادگیری زبان های فرانت اند کار راحتی است که زمان زیادی نیز برای آن هدر نمی رود اما نکته مهم در این خصوص، استفاده درست و اصولی از آن است که باعث سخت شدن کار می شود.

front end چیست

زبان های برنامه نویسی front end

زبان های برنامه نویسی متعددی برای زبان برنامه نویسی فرانت اند وجود دارد که از میان آن ها می توان به HTML، CSS و JavaScript اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که CSS و HTML  به عنوان زبان برنامه نویسی در نظر گرفته نمی شوند اما در بسیاری از متون و منابع، آن ها را زبان برنامه نویسی به حساب می آورند. در ادامه به توضیحاتی در مورد هر کدام از این زبان های برنامه نویسی می پردازیم.

مقاله پیشنهادی: html چیست (کلیک کنید)

HTML

HTML یکی از مرسوم ترین زبان های برنامه نویسی است که از آن برای توسعه و گسترش Front End در وبسایت ها و یا وب اپلیکیشن های مختلف استفاده می شود. زبان نشانه گذاری مورد استفاده برای HTML را به صورت Hypertext Markup Languageمی شناسند. این زبان از حدود 30 سال گذشته تا به امروز مدام در حال بروز رسانی است و هر بار نیز ویژگی ها و قابلیت های جدیدی به آن افزوده می شود.

آخرین نسخه از زبان برنامه نویسی HTML را تحت عنوان HTML5 نام گذاری کردند. طراحی این نوع از زبان برنامه نویسی فرانت اند به گونه ای است که افراد تازه کار و مبتدی نیز می توانند به راحتی و با کار کردن با آن، یادگیری این نوع برنامه نویسی را آغاز کنند. علاوه بر این، به دلیل این که از HTML در بسیاری از سایت ها و اپلیکیشن ها استفاده می شود، می توان آن را یک زبان برنامه نویسی رایج و بسیار کاربردی در نظر گرفت. در این جا به برخی از ویژگی های این زبان می پردازیم:

  1. یادگیری آسان
  2. عدم نیاز به پلتفرم های وابسته
  3. امکان اضافه کردن ویدئو، فایل صوتی و تصاویر مختلف در وبسایت ها
  4. امکان درج فرامتن یا Hypertext به متون مختلف
  5. پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، لینوکس و مکینتاش

front end developer چیست

CSS

CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که از لحاظ لغوی آن را به استایل‌شیت‌های آبشاری معنی می کنند. این نوع زبان برنامه نویسی فرانت اند می تواند ایجاد کننده یک ظاهر زیبا و مناسب برای وبسایت ها باشد. این زبان می تواند نحوه قرارگیری عناصر مختلف صفحات وب را مشخص کند و از آن به عنوان ابزاری برای جذب کردن مخاطب به سمت سایت مورد نظر یاد می شود. از CSS برای تبدیل سند به اشکال قابل استفاده برای کاربران استفاده می شود. این قابلیت برای مرورگر هایی مانند کروم و فایرفاکس مهم است.

یکی از ویژگی های CSS، داشتن انتخابگر ها است. این ویژگی باعث می شود که کاربران بتوانند عناصر موجود و مختلف در یک وبسایت را انتخاب و یا مدیریت کنند. جلوه های متن یا Text Effects و همچنین قالب ‌بندی نیز از ویژگی های مهمی است که در زبان برنامه نویسی فرانت اند وجود دارد. با استفاده از این قابلیت ها می توان فضا های خالی یک سند را با تراز بندی و سبک خط کشی دلخواه، تنظیم کرد.

مقاله پیشنهادی: css مخفف چیست | هرآنچه که باید در مورد css بدانید (کلیک کنید)

JavaScript

جاوا اسکریپت را معمولا به صورت JS به کار می برند و یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی فرانت اند است. این زبان دارای سطح تفسیری بالایی است. به گونه ای که از آن برای اجرای ویژگی های مختلف و پیچیده در سایت ها استفاده می شود. به طور مثال، برای پویا سازی و یا نمایش های متحرک قسمت های مختلف یک سایت، از جاوا اسکریپت استفاده می شود.

این زبان را به همراه HTML و CSS به عنوان سه فناوری اصلی و مهم در تشکیل صفحات وب به حساب می آورند. با استفاده از این زبان برنامه نویسی فرانت اند می توان وب سایت هایی را طراحی کرد که تعامل پذیری بالایی دارند و همین امر نیز در محبوبیت آن در بین کاربران تاثیر بسیار زیادی داشته است.

نوشتن دیدگاه