CSS چیست؟ چگونه در طراحی سایت از ان بهره ببریم

تا به حال نام CSS را در طراحی وب سایت شنیده اید؟ سی اس اس یک زبان برنامه نویسی است که می تواند باعث شکل دادن به صفحات وب شود. در واقع این زبان برنامه نویسی که زیر مجموعه ای از HTML محسوب می شود، می تواند باعث ایجاد فرم خاص در هر یک از صفحات وب شود. با کد نویسی از طریق این زبان می توانید بسیاری از مشخصات ظاهری وب سایت را تغییر دهید و یک صفحه وب اختصاصی با فونت و رنگ خاص بسازید. اگر با زبان کد نویسی CSS و نحوه استفاده از آن در ساخت سایت آشنایی ندارید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

با CSS آشنا شوید    

اگر در زمینه طراحی وب سایت فعالیت کرده باشید، حتما تا به حال نام کد نویسی CSS را شنیده اید. CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که با هدف ایجاد استایل برای صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد. برگه هایی با سبک آبشاری به عنوان سی اس اس شناخته می شوند. دلیل استفاده از آن ها نیز ساده کردن فرآیند ارائه صفحات وب در گوشی های هوشمند، لپ تاپ و صفحه نمایش های مختلف است.

اگر از ما بپرسید که HTML مهم تر است یا CSS، به شما می گوییم که هر دو در کنار هم قرار می گیرند. شما بدون داشتن HTML نمی توانید از سی اس اس برای ایجاد استایل در صفحات وب خودتان استفاده کنید. بنابراین، شما می توانید به صورت مستقل از اچ تی ام ال و با کمک زبان کد نویسی CSS، هر صفحه وب را جداگانه و مستقل از هم تشکیل دهید. برای درک اهمیت این زبان کدنویسی باید بگوییم که HTML مانند یک اسکلت برای انسان شناخته می شود، ولی CSS عضلات و بافت های مختلف بدن را تشکیل می دهد. با این زبان کد نویسی می توانید یک سایت حرفه ای، پرسرعت و عالی داشته باشید که قطعا مزایای زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

با CSS آشنا شوید    

کاربردهای CSS چه هستند؟   

زبان کدنویسی CSS با هدف شکل دادن به ساختار صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از استفاده از این زبان کدنویسی، جداسازی اطلاعات محتوا که توسط زبانی مانند HTML نوشته شده اند، می باشد. این اطلاعات می توانند شامل صفحه بندی، نوع فونت نوشته ها، سایز نوشته ها، رنگ ها و ... باشند. جداسازی بخش های مختلف سایت از هم می تواند باعث افزایش سرعت آن شود. همچنین، انعطاف پذیری بیشتری با این زبان کدنویسی برای طراحی جلوه های ظاهری صفحات وب برای افرادی به وجود می آید که خود می تواند زیبایی سایت را تامین کند. از جمله کاربردهای متنوع کد نویسی سی اس اس در طراحی صفحات وب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعیین ارتفاع و عرض برای هر صفحه از وب
  • طراحی صفحات مختلف سایت
  • انتخاب پس زمینه
  • انتخاب محل قرار گرفتن یک عنصر در سایت
  • تعیین چیدمان نوشته ها به شکل راست چین یا چپ چین
  • مشخص و تعیین میزان فاصله هر یک از عناصر نسبت به یکدیگر
  • تغییر مشخصات نوشتاری فونت و رنگ

کاربردهای CSS چه هستند؟   

منظور از طراحی سایت با css چیست

به طور کلی، زبان کد نویسی CSS یک زبان یکتا نیست که بتواند برای طراحی سایت مورد استفاده قرار گیرد. این زبان بیشتر با هدف طراحی استایل برای هر صفحه وب مورد استفاده قرار می گیرد. ارتباط میان این زبان کد نویسی با HTML مانند گوشت و پوست با اسکلت است که هر کدام وجود نداشته باشند، احتمال بروز مشکل برای انسان وجود دارد. پس اگر بخواهیم سایت را به یک انسان تشبیه کنیم، باید بگوییم که CSS و HTML برای هر سایتی ضروری به نظر می رسند.

یکی از مهم ترین مزایای کد نویسی به این زبان این است که می توانید کد نوشته شده با آن را برای هر صفحه از وب مورد استفاده قرار دهید. در واقع شما یک کد تمیز و کاملا منظم دارید که می توانید همان را برای هر صفحه از وب اجرا کنید. در این کدها رنگ ها، فونت ها و ... قابل تغییر هستند. پس در کنار اینکه می توانید از کد CSS برای صفحات وب مختلف استفاده می کنید، می توانید کد نویسی سی اس اس را به صورت اختصاصی اجرا کنید و در زمان خودتان نیز صرفه جویی نمایید.

پس منظور از طراحی سایت با CSS، طراحی صفحه وب و اختصاصی کردن آن است. جالب است که بدانید با کمک این زبان کدنویسی می توانید سئو سایت را نیز تقویت کنید. چرا که کدهای نوشته شده به زبان سی اس اس می توانند سرعت وب سایت را افزایش دهند. با افزایش سرعت وب سایت، تجربه کاربران در سایت بهبود پیدا می کند. در نهایت این موضوع باعث تقویت سئو و افزایش رتبه آن می شود.    

منظور از طراحی سایت با css چیست

آینده css در طراحی سایت

 طراحی وب سایت به عنوان یک عنصر اساسی در جهان دیجیتال همچنان در حال تغییر و تحول است و پیشرفت‌های فناوری مانند هوش مصنوعی، تجربه کاربری بهبود یافته، افزوده‌ی واقعیت مجازی و افزوده و توسعه برنامه‌های تحت وب باعث تغییر شکل آینده طراحی وب شده است.  با استفاده از CSS، شما می‌توانید سبک‌های طراحی را به طور مستقل از محتوا مدیریت کنید. یکی از مزیت‌های بزرگ CSS این است که شما می‌توانید یک قطعه کد CSS را برای چندین صفحه HTML استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند که طراحی یکنواخت و تغییرات سریع‌تر را در سایت‌های گسترده اعمال کنید. CSS بهبود دسترسی‌پذیری وب سایت را ترویج می‌دهد. این به معنای ایجاد وب سایت‌هایی است که به طور معمول به راحتی توسط افراد با نیازهای ویژه مانند افراد نابینا یا کم‌بینا قابل استفاده باشند. با وجود چنین مزایایی آینده css در طراحی سایت بسیار روشن است و تاثیر قابل توجهی در طراحی سایت حرفه ای دارد.

آینده css در طراحی سایت

چطور می توانیم از css در طراحی سایت استفاده کنیم

استایل یک ویژگی ضروری برای هر سایت است. استانداردها و ظاهر کلی وب سایت می تواند باعث بهبود تعامل کاربر با سایت شود. یک وب سایت می تواند بدون نیاز به CSS نیز ساخته شود؛ اما هیچ کاربری از ظاهر کسل کننده و یکسان بدون کد نویسی سی اس اس دل خوشی نخواهد داشت. بنابراین، اگر به دنبال توسعه صفحات وب خودتان هستید، یادگیری CSS برای شما ضروری است.

برای استفاده از سی اس اس در طراحی سایت، نیاز به یادگیری این زبان کدنویسی دارید. پس از یادگیری در مورد این زبان، می توانید آن را به سه شکل در طراحی سایت استفاده کنید که هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند:

  • کدنویسی inline

کد نویسی inline در زبان برنامه نویسی css شامل ویژگی های مختلفی در بخش بدنه است. عناصر مختلف در بدنه اصلی سایت با کمک این روش کدنویسی قابل تغییر می باشند. بنابراین، هر عنصری که برای بدنه سایت مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان کدنویسی inline شناخته می شود.

  • کدنویس داخلی یا جاسازی شده

کد نویسی داخلی یا جاسازی شده، به مجموعه قوانینی از سی اس اس گفته می شود که در فایل html و در قسمت head قرار می گیرند. یعنی اینکه css درون فایل html قرار داده شده است. این روش اجرای این زبان برنامه نویسی، بسیار پرطرفدار می باشد.

  • کدنویسی خارجی

 کد نویسی به زبان کد نویسی CSS به صورت خارجی، حاوی یک فایل CSS جداگانه است که فقط دارای ویژگی style با کمک ویژگی های برچسب می باشد. در واقع این کدنویسی ارتباطی با HTML ندارد و به صورت مجزا انجام می شود.

 

نوشتن دیدگاه